Auditeringshandboken för högskolornas fjärde auditeringsomgång publicerad
NCU har publicerat auditeringshandboken för den fjärde auditeringsomgången för högskolor. Handboken har färdigställts utifrån erfarenheterna och responsen från pilotfasen och kommer att ligga till grund för de auditeringar som genomförs 2027–2030. I handboken beskrivs auditeringarnas mål, kriterier och genomförande.
Auditeringsmodellen för den fjärde auditeringsomgången utvecklades 2024–2025 i nära samarbete med högskolor och centrala intressenter. Modellen pilottestades i två högskolor våren 2026. Med stöd av erfarenheterna och responsen från pilotfasen vidareutvecklades handboken. Särskilt fokus lades på att förtydliga auditeringskriterierna och anvisningarna för självvärderingen.
I handboken har den pågående revideringen av Standards and Guidelines for Quality Assurance in the European Higher Education Area (ESG 2027) också beaktats. Kriterierna har preciserats och kompletterats med några nya kriterier som följer av ESG-revideringen, bland annat ett kriterium om ansvarsfull användning av artificiell intelligens.
Syftet med auditeringen är att stödja högskolornas kontinuerliga kvalitetsutveckling, säkerställa att de europeiska standarderna och riktlinjerna för kvalitetssäkring (ESG) uppfylls samt främja strategisk ledning och en högkvalitativ verksamhet inom högskolornas kärnuppgifter.
Mer information
- Auditeringar av högskolor 2025–2030 - webbsida och projektbeskrivningar
- Q&A om den fjärde auditeringsomgången för högskolor (på finska)
- Anmälan till auditering och tidtabell för den fjärde auditeringsomgången
- Revideringen av Standards and Guidelines for Quality Assurance in the European Higher Education Area (ESG)
Mer information
Mirella Harri
Updated