4 Tulokset

 

Tässä luvussa esitellään 9.-luokkalaisten oppilaiden, katsomusaineiden opettajien ja rehtoreiden vastausjakaumat kysymyksiin oppilaiden puhelinten viihdekäytöstä koulupäivän aikana ja sen muuttumisesta lakiuudistuksen jälkeen. Kuviossa 1 esitellään oppilaiden vastausjakauma kysymykseen 1, ja kuviossa 2 on rehtoreiden ja katsomusaineiden opettajien vastaukset samaan kysymykseen. 

 

KUVIO 1. Oppilaiden vastausjakauma kysymykseen 1.

 

KUVIO 2. Rehtoreiden ja katsomusaineiden opettajien vastausjakauma kysymykseen 1. 

Kuten kuviosta 1 käy ilmi, oppilaista 14 prosenttia kertoo, ettei käytä puhelinta lainkaan koulupäivän aikana. Vastaajista 16 prosenttia käyttää arvionsa mukaan alle 15 minuuttia päivässä, ja 39 prosenttia arvioi käyttävänsä koulupäivän aikana puhelinta 15–60 minuuttia. Lähes kolmannes eli 32 prosenttia kuitenkin arvioi käyttävänsä puhelinta yli tunnin päivässä. 

Rehtoreiden ja katsomusaineiden opettajien arviot oppilaiden puhelimen käytöstä painottuvat hieman oppilaiden arvioita enemmän lyhyempiin käyttöaikoihin. Rehtoreista nimittäin 27 prosenttia ja opettajista 18 prosenttia arvioi, etteivät oppilaat käytä puhelinta lainkaan. Käytön arvioi jäävän alle 15 minuuttiin 11 prosenttia rehtoreista ja 19 prosenttia opettajista. Rehtoreista 24 prosenttia ja opettajista 20 prosenttia arvioi käyttöajan olevan 15–30 minuuttia. Yleisimmin rehtorit arvioivat käytön kestävän puolesta tunnista tuntiin: näin vastasi 34 prosenttia rehtoreista ja 26 prosenttia opettajista. Yli tunnin mittaiseksi käytön arvioi vain 4 prosenttia rehtoreista mutta 18 prosenttia opettajista.

Sekä oppilaita että rehtoreita ja katsomusaineiden opettajia pyydettiin lisäksi arvioimaan puhelimen käytön muutosta verrattuna edelliseen lukuvuoteen eli aikaan ennen lakiuudistusta. Tämän kysymyksen vastausjakaumat on koottu kuvioihin 3 ja 4. 

KUVIO 3. Oppilaiden vastausjakauma kysymykseen 2. 
KUVIO 4. Rehtoreiden ja katsomusaineiden opettajien vastausjakauma kysymykseen 2. 

Kuviosta 3 havaitaan, että oppilaista hieman vajaa kolmannes eli 30 prosenttia kokee käytön vähentyneen paljon verrattuna edelliseen lukuvuoteen. Oppilaista 23 prosenttia ilmoittaa käytön vähentyneen jonkin verran. Kuitenkin vastanneista oppilaista 37 prosenttia kertoo, ettei käytössä ole tapahtunut muutosta. Ainoastaan 10 prosenttia kokee käytön lisääntyneen jonkin verran tai paljon. 

Myös kysymyksen 2 osalta sekä rehtoreiden että katsomusaineiden opettajien näkemykset ovat positiivisempia kuin oppilaiden kokemukset. Molemmista vastaajaryhmistä yli puolet kokee, että puhelimen käyttö on vähentynyt paljon: katsomusaineiden opettajista näin arvioi 54 prosenttia, rehtoreista 56 prosenttia. Hieman vajaa kolmannes eli 32 prosenttia katsomusaineiden opettajista on sitä mieltä, että käyttö on vähentynyt jonkin verran. Rehtoreista näin arvioi 34 prosenttia. Sen sijaan katsomusaineiden opettajista 12 prosenttia ja rehtoreista 7 prosenttia katsoo, ettei muutosta ole tapahtunut. Kokemukset käytön lisääntymisestä jäävät kuitenkin rehtoreiden ja katsomusaineiden opettajien vastauksissa marginaalisiksi. Ainoastaan 2 prosenttia rehtoreista ja katsomusaineiden opettajista alle prosentti arvioi käytön lisääntyneen jonkin verran. Lisäksi kyselyyn vastanneista rehtoreista kukaan ei koe, että käyttö olisi lisääntynyt paljon. Katsomusaineiden opettajista näin arvioi alle prosentti.